A bérszámfejtés alapvető kérdései (válaszokkal)
A bérszámfejtési munka javarészt az a terület, amit egyik munkavállaló sem vesz észre, a hiányát ugyanakkor azonnal húsbavágónak érzi. Miért megkerülhetetlen a bérszámfejtés, miért nem tanácsos saját szakállra nekiállni, és mi történik, ha hiba csúszik a kalkulációba? A mai írásban a bérszámfejtés legégetőbb kérdéseit járjuk körbe.
Cégvezetőként munkatársat keresve, vagy csupán a szakma iránti érdeklődésből, de napi szinten rengetegen gugliznak rá a bérszámfejtés témakörre. A kifejezések között meglepően sok az ismétlődés, ami azt is jelenti, hogy a felhasználók jó része egy irányba gondolkodik. Habár az összes felmerülő kérdést nincs lehetőségünk megválaszolni, de nézzük a leggyakrabban előfordulókat a keresőóriás felületéről.
Alapvető kérdések a bérszámfejtés szakmáról
Milyen hibák fordulhatnak elő a bérszámfejtés során?
Ha a bérszámfejtő hibázik, annak a munkavállaló ihatja meg a levét, ugyanis előfordulhat, hogy a hó végén számfejtett jövedelem nem stimmel. Ugyanakkor a tévedés nem csupán a beosztottat, de a munkaadót is érintheti, ha például rosszul kerül kiszámításra a foglalkoztatói adókötelezettség. De itt még mindig nem áll meg a dolog, ugyanis a tévedés lehetősége a különböző hatóságok felé történő adatszolgáltatási kötelezettségben is megbújhat. A bérszámfejtés során tehát számtalan olyan pont akad, ahol elég egy kis figyelmetlenség, és meg is történik a baj.
Hogy kell bérszámfejtést csinálni?
Ez a kérdés kifejezetten ebben a formában fordul elő a Google találatai között. Válasz helyett inkább visszakérdeznénk: Hogy kell felépíteni egy házat? Hogy kell vezetni egy utasszállító repülőt? El kell sajátítani az elméleti alapokat, és rengeteget kell gyakorolni. A bérügyintézői szakma bárki által elsajátítható készség, de kétségtelen, hogy kell hozzá némi fogékonyság.
Lehet végzettség nélkül bérszámfejtést végezni?
Sok induló vállalkozás vezetője igyekszik saját maga intézni a céges pénzügyeket, így az alkalmazottak bérezése körüli teendőket is. Ezt törvény nem tiltja, jogszabály nem korlátozza, ám szakmai ismeretek nélkül, saját szakállra beleállni a bérszámfejtésbe kissé vakmerő vállalkozásnak tűnik. Tekintettel arra, hogy akár a komolyabb pénzügyi bírság kockázata is fennáll, a legtöbb cégvezető végül a teljes munkaidős bérszámfejtő foglalkoztatása, vagy a bérszámfejtés kiszervezése mellett dönt.
Bérszámfejtés online
A Covid-19 koronavírus-járvány idején elrendelt kényszerű home office munkavégzés a bérszámfejtési szakmát is fenekestül forgatta fel. A internet- és felhőalapú szolgáltatások iránti kereslet egy csapásra megemelkedett, és ez alól nem volt kivétel a bérszámfejtés sem. Tény, hogy a jövő ebbe az irányba mutat, habár attól még egyelőre nem kell tartanunk, hogy a mesterséges intelligencia elvenné a bérügyintézők munkáját.
Bérszámfejtés angolul
Meglepő módon rendkívül sok keresés indul a Google felületén a bérszámfejtés angolul kifejezésre. Több mint valószínű, hogy nem a nyelvvizsga előtt álló diákoktól indul a kutatás, sokkal inkább a hazánkban székhellyel rendelkező külföldi cégekkel lehet összefüggésben. Úgy tűnik ugyanis, hogy piaci igény mutatkozik az angolul beszélő hazai bérszámfejtő szakemberekre, és ez az igény a legnépszerűbb kereső találati oldalain is tetten érhető. A tendencia egyébiránt teljesen logikusnak tűnik, ugyanis számtalan Magyarországon tevékenykedő nemzetközi multinacionális vállalat foglalkoztat hazai munkavállalókat.